آنچه درتکواندو باید بدانید

تمرین +‌ تلاش = قهرمانی

چهار باور قدیمی ونادرست در برابر چهار باور جدید

 

چهارباور قدیمی و نادرست درباره ورزش  در برابر چهار باور جدید :

 بسیاری از باورهایی که برای رسیدن به اندام دلخواه  می شناختید را فراموش کنید ،چرا که بسیاری از این باورهای نادرست و قدیمی شما را از هوشمندانه ترین و مطمئن ترین روش های تناسب اندام باز می دارند. سر حال نگه داشتن بدن کار سختی نیست . جدیدترین تحقیقات  نشان می دهد که ورزش های سبک (که فشار ی به بدن وارد نمی کنند ) بهترین روش برای سلامتی و طول عمر هستند.

بر اساس تحقیقی جدید،کسانی که 92 دقیقه در هفته (15 دقیقه در روز ) فعالیت   بدنی دارند، 3 سال بیشتر از کسانی که هیچ فعالیتی ندارند عمر می کنند ،بنابراین برای 4 سال عمر بیشتر کافی است نیم ساعت در روز با سرعت مطمئن ورزش کنید در این جا قصد داریم چهارباور جدید که بر پایه جدیدترین یافته های علمی شکل گرفته اند را ، به شما ارائه کنیم و در مقابل ، شمارا از چهار باور نادرست و بازدارنده برای رسیدن به تناسب اندام مطلع سازیم .

قاعده قدیمی شماره 1:

در هوای گرم ورزش نکنید .

قاعده جدید شماره 1:

عادت کنید در هوای گرم ورزش کنیدو گردنتان را خنک نگه دارید .

شرح:

یک سری آزمایش نشان می دهد که خنک کردن گردن قبل از ورزش در هوای گرم و مرطوب ،به طور قابل ملاحظه ای عملکرد ورزشی  را بالا می برد.برای جلو گیری از صدمات رفته رفته مدت و شدت ورزش در هوای گرم را افزایش دهیدو تلاش کنید تا ناحیه اطراف گردنتان را خنک نه دارید

    قاعده  قدیمی 2:

قبل از تشنگی مایعات بنوشید.

قاعده جدید شماره 2:

 در زمان ورزش کردند ، مایعات بنوشید اما نه بیش از حد .

شرح :

مشخص شد که نوشیدن بیش از حد مایعات در هنگام ورزش کردن نه تنها مفید نیست بلکه زیان بار نیز هست .

قاعده قدیمی شماره 3:

 انجام حرکات کششی قبل از ورزش برای جلو گیری از صدمات

قاعده جدید شماره 3:

10 دقیقه قبل از ورزش خود را با حرکات جنبشی گرم کنید .

شرح :

حرکات کششی نه صدمات ناشی از ورزش را کاهش می دهد و نه از کوفتکی ماهیچه ها  پس از پایان ورزش جلو گیری می کند.

تحقیقات ثابت کرده که حرکات کششی حتی می تواند موجب اختلال در عملکرد ورزش فرد نز بشود . در حالی که حرکاتی مثل دراز و نشست و حرکات پروانه ای دودست می تواند تا حد زیادی صدمات احتمای ناشی از ورزش را کاهش دهد.

قاعده قدیمی شماره  4:

افزایش سلامتی با ورزش های سریع و طولانی.

قاعده جدید شماره4:

روزانه نیم ساعت تا یک ساعت ورزش کردن کافی ست .

 شرح :

محققان می گویند که ورزش های سبک و کوتاه مدت برای قلب بهترین و مفیدتر خواهد بود.

       منبع :     http://rezataekwondo.parsiblog.com/                                                                                                                         


اخلاق در تکواندو

اخلاق در تکواندو

وقتی سخن از اخلاقیات به میان می آید همه ی ما یک چیز ساده را به یاد می آوریم: انجام کار نیک و دوری از کار زشت.

یک هنرجوی پای بند به اخلاقیات تکواندو در برابر آنچه زشت است می جنگد و سعی می کند همیشه کاری را که درست است انجام دهد ولو اینکه به ضررش باشد چون انجام دادن کار درست همیشه رایج نیست و همیشه تحسین دیگران را بدنبال ندارد. انجام کار درست گاهی اوقات موجب نکوهش می شود و گاهی ممکن است موجب خسارت مالی و حتی گاهی جانی شود. اگر کسی زندگی ای پای بند به اخلاقیات داشته باشد به وعده ای که قبل از آمدن به دنیا به خداوند بزرگ داده ، وفا کرده است و در غیر اینصورت در برابر پروردگار بدقولی کرده و چه چیز بدتر از این…

زندگی اینگونه نیست که همیشه بر وفق مراد ما باشد. همه دوست دارند جهان پر از صلح باشد اما این به حقیقت نخواهد پیوست تا روزی که موعود ظهور کند. در حال حاضر حقیقت این است که شیطان وجود دارد و هرگز از بین نخواهد رفت. تا زمانی که شیطان هست، جهان پر از صلح نخواهد شد.

دشمن کسی است که بدنبال جنگ است و صلح طلب کسی است که از آن جلوگیری کند. اما کسی بعنوان صلح طلب واقعی وجود ندارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم خشونت خویی است که خداوند بزرگ در هر انسانی قرار داده است. این خشونت می تواند بروز خارجی کند مثلا یک دعوا. و میتواند در درون انسان باقی بماند مثلا عصبانیت درونی که در اسلام به آن کظم غیض می گویند و از رفتار پسندیده در اسلام است. تفاوت بین دشمن و صلح طلب در چگونگی عملکرد همین خشونت است : درونی یا بیرونی. به عقیده ی دشمن چیزی بنام ( هرچه اتفاق افتاد) وجود ندارد، بلکه (هرچه من بخواهم) است. ولی به عقیده ی  صلح طلب زندگی مسیری است بین تولد و مرگ که راه فراری از این مسیر نیست و دیر یا زود این مسیر بپایان می رسد.

از آنجا که قوه ی خشم در همه ی ما هست ، ما باید یاد بگیریم که با آن چه کار کنیم و هدف تکواندو جز آموزش این نیست. بعضی می گویند بهترین راه نادیده گرفتن خشونت و عبادت کردن است که با این کار خشونت از بین می رود. بعضی دیگر هم خشونت را ” کار ابلیس ” میدانند و میگویند تلاش برای کنترل آن بی فایده است. اینها عقایدی خطرناک و ویرانگر راجع به خشونت هستند. اگر خشونت نادیده گرفته شود، روزی مانند نیرویی که در آتشفشان ذخیره شده فوران خواهد کرد و خشونتی خیلی بدتر را رقم می زند. برای شناخت صحیح صلح، افراد باید مسئله ای به نام خشونت را باور کنند. صلح بدون خشونت غیرممکن است چون خشونت همیشه بد نیست همانطور که صلح همیشه نمی تواند خوب باشد. مثلا استفاده از خشونت در برابر متجاوزین بد نیست همانطور که زندگی کردن با صلح در برابر آنها به معنی تسلیم شدن در برابر آنهاست.

اگر شما در برابر حمله ای از خود دفاع نکنید شما باعث صدمه به خود، جامعه ی خود و حتی متجاوز می شوید. مقاومت نکردن یعنی اجازه دادن به دشمن برای آسیب رساندن به شما. وقتی شما متجاوز را متوجه اشتباهش نکنید قطعا به او آسیب رسانده اید چرا که او مسلما بار دیگر این کار را تکرار می کند. کارهای شیطانی او ادامه خواهد داشت چون شما خیلی خودخواه بودید و ریسک این را او را متوجه اشتباهش کنید به جان نپذیرفنید. حال اگر مقاومت کنید، چه موفق شوید و چه نشوید به متجاوز یاد داده اید که شیطان همیشه پیروز نیست و البته نکته ی مهم این است که اگر در دفاع از خشونت بیش از حد استفاده کنید شما با کارتان به شیطان که میخواهد در دنیا صلح نباشد کمک کرده اید.

تنها استفاده ی منطقی ، قانونی و اخلاقی از خشونت برای دفاع از خودتان یا دیگری در برابر حمله ایست که فرد دیگری انجام داده. قانون و قانون انسانیت از شما میخواهند هرجا لازم نیست اصلا از خشونت خود استفاده نکنید.

گاهی اوقات ممکن است بدانید مقاومت باعث کشته شدن شما میشود اما شما باید این کار را انجام دهید چون انسانیت حکم می کند. مثلا زمانی که فرزندتان را تهدید به مرگ کرده اند. در چنین شرایطی اگر شما کاری نکنید و کودک کشته شود حتی اگر خودتان زنده بمانید تا ابد دچار عذاب وجدان میشوید و دیگران هم شما را سرزنش خواهند کرد.

گاهی اوقات نیز، اگر مقاومتی از خود نشان ندهید کشته می شوید. مثلا اگر کودکتان تهدید به مرگ شود و شما کاری نکنید، هم کودک کشته میشود و هم خودتان ممکن است کشته شوید. فقط خانوادتان می مانند و آبروریزی شما.

اگر در مواقع پریشان، برای حفظ جانتان، قید کار شرافت مندانه را بزنید، ممکن است زندگی که برایتان می ماند، هم برای خودتان و هم برای خانواده تان از مرگ بدتر باشد. این ممکن است خیلی ناخوشایند بنظر برسد، اما شما به فرموده ی امام حسین (ع) و همچنین حکم عقل، مرگ شرافتمندانه را بر زندگی ننگ بار ترجیح دهید. مرگ هم درست مانند تولد، بخشی از فرآیند زندگی است. مرگ همیشه بدترین چیز نیست چرا که زندگی با شرمندگی و ننگ خیلی بدتر از آن است.

مشت محصور تکواندو

مشت محصور تکواندو، نیرو و قدرت ویرانگر آن را نشان می دهد و مشت باز نشان دهنده ی عواملی است که جلوی بروز این قدرت را میگیرند، مثلا: اخلاقیات، سوگند یادشده و عقاید انسانی. همه ی فرم های تکواندو، با حالت آماده باش شروع میشوند که البته آماده باش بعضی از آنها بصورت مشت محصور است. مشت محصور نماد قدرت مهارشده ی تکواندوست. این قدرت وقتی رها شود میتواند بسیار ویرانگر باشد و ما تمرین میکنیم تا قدرتمان را افزایش داده و بتوانیم آن را آزاد کنیم. البته هدف تمرین مهار کردن این قدرت و فقط استفاده ی از آن در دلایل انسانی است نه در راه ناحق. مشت باز که مشت بسته را گرفته نماد مهار این قدرت توسط ما است. اخلاقیات دریچه ایست که قدرت تکواندو را مهار میکند و اگر آزاد شد، تعیین میکند چقدر و تا چه زمانی آزاد باشد و زمانی که انسان حق خود را از متجاوز گرفت دوباره این نیرو را مهار میکند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، خشونت ممکن است خوب و ممکن است بد باشد. شما به عنوان نه تنها یک هنرجوی تکواندو بلکه بعنوان یک انسان که که پس از پانهادن به این دنیای فانی با خداوند خود عهد کرده، باید از خشمتان در راه انسانیت و حق طلبی استفاده کنید.

منبع : teak won do-dezfol.blogfa.com


تکواندو چیست ؟

تکواندو چیست ؟

 

تکواندو یکی از سازمان یافته ترین و علمی ترین هنرهای رزمی و همچنین یکی از ورزش های المپیکی است که بدون استفاده از سلاح به هنرجویانش تکنیک های دفاع و حمله و همچنین راه واقعی زندگی را می آموزد.

 

واژه تکواندو از سه بخش تشکیل شده. “ت” به معنی پا یا ضربات پا، “کوان” به معنی دست یا ضربات دست و “دو” بمعنی هنر یا طریقت است. با قرار دادن این سه بخش در کنار یکدیگر معنی “هنر ضربات پا و دست” بدست می آید و دو مفهوم از آن استنباط میشود: اول اینکه تکواندو راه درست استفاده از ت و کوان (پا و دست) که به نمایندگی از تمام قسمت های بدن هستند می باشد. و دوم اینکه تکواندو راه کنترل و آرام کردن جنگ و حفظ صلح است. این مفهوم با آمدن کوان (دست) بعد از ت (پا) ابراز میشود یعنی پاگذاشتن روی دست ها که همان به معنای جلوگیری از جنگ است. پس با این اوصاف تکواندو بمعنای “راه درست استفاده از تمام قسمت های بدن برای توقف جنگ و ساختن جهانی آباد” است.

 

گسترش تکواندو به حدود ۲۰۰۰ سال پیش در سرزمینی که اکنون کره نام دارد، برمیگردد. در آن زمان تکواندو با نام هایی مانند تکیون، سوباک، هوارانگدو و … شناخته میشد. در قرن ۲۰ زمانی که ژاپن کره را اشغال کرد، در شهرهای کره آموزش هنرهای رزمی کره ای ممنوع شد. اما با این وجود سبک های مختلف هنرهای رزمی کره ای که در خفا تمرین و آموزش داده میشد، همچنان بعنوان تمرینات محبوب جسمی و ذهنی باقی ماند. در سال ۱۹۵۵ یعنی ۱۰ سال پس از آزادی کره سبک های مختلف هنرهای رزمی کره ای با یکدیگر ترکیب شده و سپس ژنرال “چوی هونگ هی” نام تکواندو را برای این هنر جدید برگزید. او که اکنون پدر تکواندو خوانده میشود دو دلیل برای انتخاب نام تکواندو ذکر کرده است. اول اینکه در آن ضربات پا و دست دیده میشود بهمین خاطر تکوان (ضربات پا و دست) باید جزیی از نام آن باشد. و دوم اینکه این نام، به نام تکیون هنر رزمی سنتی کره ای شباهت دارد.

 

چیزی که هنر رزمی تکواندو را از دیگر رشته ها متمایز می کند ضربات پای سریع، بلند، پرشی، چرخشی، رقص پای زیباست. این هنر رزمی از محدود رشته هاییست که با لوازم ایمنی کامل انجام شده و طبق تحقیقات کمترین میزان آسیب دیدگی را دارد.

 

اهداف اصلی تکواندو آماده کردن جسم و ذهن هنرجو برای غلبه بر هر مشکل، تناسب اندام، توازن و تسلط بر هوای نفس، برقراری ارتباط بین افرادی که سلیقه و علاقه های مشابه دارند، آموزش نفع رساندن به جامعه و در کل آموزش راه درست زندگی است. همین اهداف انسانی است که باعث شده امروزه تکواندو بیشترین هنرجو را در میان تمام رشته های رزمی در سرتاسر دنیا داشته باشد. تکواندو همچنین تاثیرات زیادی بر رشد و پرورش کودکان، آمادگی جسمانی جوانان و بزرگترها و سلامتی و زیبایی زنان دارد. این هنر توانایی کنترل تمام قسمت های بدن (توازن) و منعطف کردن تمام ماهیچه ها و مفاصل را در فرد بوجود می آورد. یک خصوصیت خیلی خوب که در ورزش تکواندو دیده میشود این است که بخاطر تنوع زیاد آموزش ها خستگی و افسردگی های بوجود آمده در جامعه ی ماشینی امروز را از فرد دور می کند و باعث میشود فرد جسم، ذهن و روحی قوی و البته آرام داشته باشد. یک عقیده ی نادرست که درمورد تکواندو هست این است که یادگیری آن سخت است. این عقیده به هیچ وجه صحیح نیست. هرکسی واجد شرایط است. فقط به مقداری تلاش، تمرکز و عرق ریختن نیاز است. تعلیمات درست به همراه اراده ی خود فرد و تمرینات مرتب، یک هنرجو را به تمام اهدافش می رساند.

 

تکواندو بطور کلی علاوه بر اصول فلسفی، از چهار مقوله ی فیزیکی و یک مقوله ی ذهنی تشکیل شده است:

 

پومسه

 

 

1) فرم (پومسه) یک سری حرکات، ضربات دست و پا و دفاع های از قبل تعیین شده می باشند که فرد در برابر حریف (های) فرضی انجام میدهد. پومسه های استاندارد برای آزمون ها و مسابقات توسط فدراسیون جهانی تکواندو مشخصی شده اند. این پومسه ها، فرمهای تگوک ۱ تا ۸ (برای کمربندهای رنگی)، کوریو (دان ۱)، کئوم گانگ (دان ۲)، ته باک (دان ۳)، پیونگ وون (دان ۴)، سیپ جین و جیتا (دان ۵)، چون کوان، هانسو و ایلیو (دان ۶) می باشند.

 

————————————–

 

کیوروگی

 

 

2) مبارزه (کیوروگی) کاربرد عملی تکنیک های مختلف با یک حریف واقعی است که در سه راند با وسایل ایمنی کامل انجام میشود. مبارزه پرکاربردترین مقوله تکواندو در مسابقات است و امروزه بعنوان یک رشته ی المپیکی شناخته میشود.

 

————————————–

 

هوشین سول

 

3)شکستن اجسام (کیوک پا) که با آن هنرجویان می توانند قدرت و دقت تکنیک هایشان را با شکستن اجسام سختی مانند تخته یا آجر می سنجند. شکستن اجسام معمولا برای آزمون ها و مسابقات نمایشی کاربرد زیادی دارند.

 

————————————–

 

دفاع شخصی

 

4) دفاع شخصی (هو شین سول) یادگیری و مطالعه ی استفاده از نیروی حریف بر علیه خودش است. هنرجو با تکنیک های هوشین سول یاد میگیرد چه موقع، چگونه و کجا به نقاط گیرنده ی فشار حریف ضربه بزند. (نقاطی از بدن که فشار به آنها موجب درد شدید میشود) این تکنیک ها فرد را برای رویارویی با هر خطری آماده کرده و ترس را از او دور می کند.

 

————————————–

 

 

 

5) مدیتیشن (جانگ شین تونگ) بطور کلی به معنای تمریناتی برای کنترل کامل ذهن است. بدین صورت که فرد با تمرینات ذهنی، ذهنش را آرام کرده و اهدافش را تجسم می کند. به مدیتیشن، توجه به ندای وجدان هم می گویند زیرا فرد را آرام کرده و پس از مدتی تمرین اخلاقی بسیار نیکو را در فرد جوانه میزند. مدیتیشن معمولا در آخر هر کلاس و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام میشود.

 

سخن نهایی

 

تکواندو همان چیزی است که میخواهید. تنها کاری که باید بکنید این است که اولین قدم را برداشته و به کلاس تکواندو بروید. متاسفانه فکری که خودم، در خیلی افراد دیده ام، این است که کلا رفتن به یک کلاس رزمی، چه تکواندو چه هر رشته دیگر، حتی در فکرشان هم نمی گنجد و فکر میکنند فقط افرادی میتوانند به چنین کلاسهایی بروند که “بروس لی” باشند. به خدا بروس لی هم هنگام تولد یک فرد عادی مثل بقیه بود. چرا این فکر بوجود می آید؟ همانطور که گفتم کافیست یک بار به کلاس تکواندو بروید. خوشبختانه در تقریبا تمام شهرهای ما باشگاه های رزمی و بیشتر از همه تکواندو وجود دارد. وقتی اولین بار کارهایی را که تکواندوکاران در کلاس میکنند، میبینید فکر می کنید کارهایی غیرممکن هستند. اما وقتی فقط چند جلسه خودتان به آن کلاس رفته و تمرین کردید خواهید فهمید که چقدر در مورد آن کارها اشتباه می کرده اید. اگر فکر کردید کاری را نمی توانید انجام دهید بیاد داشته باشید که کلمه ی “نمی توانم” با تغییری کوچک که “من می توانم” تبدیل میشود. این حرف “م” که اضافه میشود، نشانه ی پشتکار و اراده است که نمیتوانم را من میتوانم تبدیل میکند. با تغییراتی کوچک در زندگی چیزهایی را به دست خواهید آورد که فکرش را هم نمی کرده اید. کافیست یک بار تجربه کنید. پس نام تکواندو را بخاطر داشته باشید.

 


مثلث تکواندو

مثلث تکواندو

مثلث تکواندو متشکل از سه جنبه ی بزرگ تکواندوست. جسم، ذهن و روح. برای اینکه یک فرد به معنای واقعی تکواندوکار شود باید سه جنبه ی تکواندو را بدست بیاورد. اگر فقط یک یا دو جنبه در فرد تقویت شود دیگر اهمیتی ندارد که او چقدر سخت تمرین می کند او هرگز یک استادواقعی تکواندو نخواهد شد.  مثلث تکواندو در یقه ی لباس سبک پومسه و همچنین حالت آماده باش یکی از فرمهای سبک هیانگنمایش داده میشود.

ژنرال چوی (پدر تکواندو) در حال نشان دادن مثلث تکواندو

اولین ضلع مثلث تکواندو جسم است. زمانی که یک فرد اولین بار تمرینش را شروع می کند، ابتدا باید یاد بگیرد عضلاتش را کشش داده و بدنش را به شرایط جسمی لازم برای حرکات تکواندو برساند. او باید ضربات پا، استقرارها، دفاع ها و ضربات دست، تنفس، هماهنگی و تعادل را تمرین کند تا بتواند تکنیک ها را بدرستی اجرا کند. انجام چنین تمرینات و تکنیک هایی شرایط فیزیکی را آماده کرده و جسمی قوی خواهد ساخت. یک فرد هر زمان که تمرین میکند، چه در کلاس و چه در خانه، باید به قوی کردن جسمش ادامه دهد. این یک شروع است، اولین قدم بسوی یک فرد کامل شدن.

دومین ضلع این مثلث، ذهن است. یک فرد در حین یادگیری تکنیک های فیزیکی تکواندو، در فرایندی شدید برای تهذیب نفس قرار می گیرد. او آناتومی و چگونگی کارکرد قسمت های مختلف بدن، چگونگی تولید انرژی بیشتر و نقاط ضعیف بدن را می آموزد و در نتیجه خواهد توانست از نقاط حیاتی اش حفاظت کند و از نقاط ضعف حریف برای دفاع از خودش استفاده کند. هنرجو یاد می گیرد تمام حواسش را متمرکز کند و اهدافی را مشخص و بدست آورد که در گذشته فراتر از تصور او بوده اند. او یاد می گیرد دیگران را آموزش و کمک کند و علمش را با دیگر هنرجویان به اشتراک بگذارد. او می داند که میتواند از خودش، خانواده اش و کشورش دفاع کند و بهمین خاطر به اعتماد به نفس می رسد. او همچنین یاد میگیرد چگونه جنگ نکند و از یک درگیری بی علت جلوگیری کند، چون میداند در یک درگیری فیزیکی، در واقع هیچ کس پیروز نیست. او درخواهد یافت که برای یادگیری طریقت تکواندو و ساختن جهانی پر از صلح و صفا، کمک به دیگران بهترین راه است.

سومین و آخرین ضلع مثلث تکواندو روح است. تکامل جنبه ی روحی تکواندو فقط زمانی بدست می آید که جنبه های جسمی و ذهنی شروع به آشکار شدن و ریشه دواندن کنند. یک فرد ممکن است جسمی قدرتمند و علمی زیاد داشته باشد، اما برای اینکه فردی کامل باشد باید بینش داشته باشد. او باید دیگران، خودش و خدایش را عمیقا بشناسد. این مرحله ی روشن فکری وقتی بدست می آید که فرد با خودش در آرامش باشد. او باید بتواند بخاطر عقایدش قیام کند تا در برابر کسانی که فاقد شجاعت واقعی هستند تسلیم نشود. کسی که جنبه ی روحی تکواندو در وجودش توسعه یافته نه تنها خودش بلکه تمام افراد و پدیده های اطرافش را هم میشناسد. وجود او با اصول و آموزه های تکواندو یکی شده. او تکواندو را در هر روز زندگی اش متجلی می یابد و اصول پنج گانه ی تکواندو را در کار، خانواده، دوستان و بله… دشمنانش بکار می گیرد: ادب، درستی، پشتکار، خودداری و روحی تسخیرناپذیر. او به نهایت کمال رسیده. او یک هنرجوی واقعی طریقت تکواندوست.

منبع : teak won do-dezfol.blogfa.com


آموزش مختصر تکواندو

[http://www.aparat.com/v/szIcP]


اولین حرف

سلام ای دوستان تکواندوکار امید وارم استفاده کنید نظر دادان یادتان نرود


برای دیدن مطالب قدیمی تر بر روی آرشیوها کلیک کنید
محمدحسین عبدالرحیمی


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات